Z grantov sa obnoví deväť pamiatok za štyri a pol milióna eur

SITA | 24.02.2015 17:00
Zdroj: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/346723-z-grantov-sa-obnovi-devat-pamiatok-za-styri-a-pol-miliona-eur/

Z grantov Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) krajín Island a Lichtenštajnsko a Finančného mechanizmu Nórska sa na Slovensku obnoví deväť kultúrnych pamiatok.
Zmluvy o spolupráci v utorok na konferencii v Nitre podpísali prijímatelia prostriedkov a zástupcovia Úradu vlády SR, spravovateľa Grantov EHP a Nórska.

Čítať ďalej...

Na Slovensku sa vďaka grantom obnovia ďalšie pamiatky európskeho významu

Zdroj: http://www.europskenoviny.sk/2015/02/24/na-slovensku-sa-vdaka-grantom-obnovia-dalsie-pamiatky-europskeho-vyznamu/

Nitra, 24. februára 2015: Samotná obnova pamiatok je len prostriedkom k tomu, aby mohli slúžiť spoznávaniu našej histórie a kultúry a zachovávali tak symbiózu dôb minulých so súčasnosťou.

Úrad vlády SR už 10 rokov spravuje Granty EHP a Nórska a v rámci nich aktuálne aj program Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva, podpora rozmanitosti v oblasti kultúry a umenia v rámci európskeho kultúrneho dedičstva s alokáciou viac ako 14 mil. eur určených na záchranu našich vzácnych historických pamiatok.  V utorok 24. februára 2015 sa v Nitre uskutočnila otváracia konferencia spojená s tlačovou konferenciou a podpisom zmlúv medzi  úradom vlády a  prijímateľmi finančných prostriedkov dodatočne podporených projektov vo výške 4,5 mil. eur.

Čítať ďalej...

Na Slovensku sa vďaka Grantom EHP a Nórska obnovia ďalšie pamiatky európskeho významu

Zdroj: http://www.vlada.gov.sk/17125/na-slovensku-sa-vdaka-grantom-ehp-a-norska-obnovia-dalsie-pamiatky-europskeho-vyznamu/

Nitra, 24.2.2015: Samotná obnova pamiatok je len prostriedkom k tomu, aby mohli slúžiť spoznávaniu našej histórie a kultúry a zachovávali tak symbiózu dôb minulých so súčasnosťou.

Úrad vlády SR už 10 rokov spravuje Granty EHP a Nórska a v rámci nich aktuálne aj program Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva, podpora rozmanitosti v oblasti kultúry a umenia v rámci európskeho kultúrneho dedičstva s alokáciou viac ako 14 mil. eur určených na záchranu našich vzácnych historických pamiatok.  Dnes sa v Nitre uskutočnila Otváracia konferencia spojená s tlačovou konferenciou a podpisom zmlúv medzi  úradom vlády a  prijímateľmi finančných prostriedkov dodatočne podporených projektov vo výške 4,5 mil. eur. Za tieto prostredky z Finančného mechanizmu EHP  - krajiny Island a Luchtenštajnsko  a Finančného mechanizmu Nórska obnovia:  Kostol svätého Antona Paduánskeho v Košiciach - Kláštor františkánov, časť bývalého kláštora Benediktínov v Hronskom Beňadiku, zrenovuje sa aj historická budova Štátneho divadla Košice, opravia strechy a fasáda Pisztoryho paláca v Bratislave, zrevitalizuje sa  hradisko na Molpíri, Vodný mlyn Dunajský Klátov, vynovenú podobu získa Považský hrad a  hrad Zborov, obnovia sa zatiaľ nezrekonštruované časti Nitrianskeho hradu a zlepší sa sprístupnenie tejto národnej kultúrnej pamiatky turistom.

Čítať ďalej...

Za peniaze Nórov obnovia hradisko Molpír aj Štátne divadlo Košice

Zdroj: https://dennikn.sk/56860/za-peniaze-norov-obnovia-hradisko-molpir-aj-statne-divadlo-kosice/

Na slovenské pamiatky poslali milióny Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Opravia aj kláštor benediktínov v Hronskom Beňadiku alebo košický kláštor františkánov.

Smolenice ľudia poznajú pre veľký zámok a fabriku na farby. Na kopci nad obcou je pritom hradisko zo šiesteho storočia pred naším letopočtom. Na zhruba dvanástich hektároch ho vybudoval ľud kalenderberskej kultúry.

Aj toto hradisko teraz štát obnoví a revitalizuje vďaka peniazom z grantov Nórska, Islandu a Lichtenštajnska, oznámil Úrad vlády. Celkový príspevok je vo výške 4,5 milióna eur.

Čítať ďalej...

Dobrovoľníci vyčistia hradisko Molpír. Kto chce pomôcť, je vítaný

Zdroj: http://www.trnavskyhlas.sk/c/8522-dobrovolnici-vycistia-hradisko-molpir-kto-chce-pomoct-je-vitany.htm

Hradisko Molpír by malo byť pýchou nášho regiónu, no nevyzerá tak. Posledných tridsať rokov sa s ním takmer nič nerobilo, a tak je zarastené a plné náletových drevín. Zmeniť to chcú dobrovoľníci z občianskeho združenia Naše Smolenice.

molpir20121003V sobotu 13. októbra od rána organizujú brigádu na čistenie najvrchnejšieho - tretieho nádvoria hradiska. „Vítaní sú všetci, ktorí chcú pomôcť. Podľa toho, koľko nás príde, sa rozdelíme do skupín a každá bude čistiť niečo iné. Bolo by skvelé, keby sa podarilo dať do poriadku aj cisternu, obetište a okolie hradieb,“ priblížil predseda združenia František Birošík. Záujemcovia si so sebou majú priniesť hrable a motyky, kto môže aj motorovú pílu alebo krovinorez.

Čítať ďalej...

Gróf Móric Pálfi priniesol na smolenické panstvo pokrok

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

http://www.martintv.sk/aktualne-spravy/regiony/grof-moric-palfi-priniesol-na-smolenicke-panstvo-pokrok

Smolenice 24. júla (TASR) – Na grófa Mórica Pálfiho, významného člena známeho šľachtického rodu, si chcú pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia spomenúť v Smoleniciach.

Občianske združenia (OZ) Červenokamenské panstvo a Naše Smolenice v spolupráci s miestnym farským úradom pripravili na nedeľu 29. júla na 15. h pietny akt pri pálfiovskej hrobke na cintoríne, mieste posledného odpočinku grófa Mórica.

Po ňom pozývajú organizátori do kultúrneho domu na diskusiu o smolenických Pálfiovcoch s autormi knihy Koniec starých čias. Poslední Pálfiovci na hrade Červený Kameň 1848-1948 Ivanou Janáčkovou, Danielom Hupkom a Jozefom Tihányim.

Čítať ďalej...

Hradisko Molpír chcú vyklčovať, aby ho bolo opäť vidno

Zdroj: http://www.teraz.sk/regiony/hradisko-molpir-chcu-vyklcovat-aby/12544-clanok.html

Hradisko Molpír datujú do doby halštatskej. Predpokladá sa, že šlo o významné mocensko-správne centrum, zamerané na výrobu bronzu a železa.

Smolenice 19. júna (TASR) – Zbaviť od náletových drevín a krovín významné slovanské hradisko Molpír v chránenom území Malých Karpát si predsavzali dobrovoľníci zo Smoleníc, nad ktorými sa pamiatka nachádza.

V čase jesenného vegetačného pokoja chcú pre návštevníkov očistiť postupne všetky tri jeho nádvoria, ktoré boli osídlené už v 6. storočí pred n. l. Následne plánujú na jeseň tohto roku obnoviť aj informačné tabule a zriadiť prenosný kontajner, ktorý by mal tvar tamojšieho obydlia.

Čítať ďalej...

Park čaká obnova, skrášlenie Smoleníc zobrali do vlastných rúk

Zdroj: http://www.trnavskyhlas.sk/c/5759-park-caka-obnova-skraslenie-smolenic-zobrali-do-vlastnych-ruk.htm

SMOLENICE – Občianske združenie Naše Smolenice chce zo zanedbaného parku pri bývalom kaštieli Pálfiovcov urobiť príjemné miesto pre stretnutia ľudí.

Dobrovoľníci zo združenia začali na jeseň s jeho čistením, víziu parku predstavili aktuálne verejnosti.

Podľa projektu by v parku mali pribudnúť nové chodníky, zeleň, zavlažovací systém i verejné osvetlenie. Ľudia by sa stretávali pri fontáne, sedeli by na nových lavičkách, deti by sa hrali na ihrisku.

Čítať ďalej...

Agresívni bojovníci všetko zničili, vyžrali a ťahali ďalej

Zdroj: http://www.trnavskyhlas.sk/c/5168-agresivni-bojovnici-vsetko-znicili-vyzrali-a-tahali-dalej.htm

Malé vidiecke múzeum ako zaujímavý doplnok archeologickej lokality Molpír v Smoleniciach. Nemusí to byť len povinná nuda školských exkurzií, ale aj miesto na zoznámenie sa so životom kedysi. Stačí sa naň len pozrieť trochu menej odbornými očami.

Starostka Pavlína Hornáčková je rada, že ho majú v dedine. Najväčší nápor zažívajú počas letných mesiacov a na konci školského roka, keď v ňom zamestnávajú aj sprievodkyne. Ak príde niekto individuálne, stačí, ak sa zastaví na obecnom úrade a ochotne sa ho ujmú. „Sme k dispozícii aj počas rôznych sympózií, ktoré sa konajú na zámku.“

Čítať ďalej...